Zabawa nauką w Centrum Nauki Experyment w Gdyni

15 listopada 2017 r. grupa nauczycieli z Elbląga i okolic, zaangażowanych w edukację przyrodniczo-ekologiczną, uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, zorganizowanym przez konsultantki W-MODN w Elblągu - Janinę Meller i Magdalenę Jankun. Celem wizyty było osobiste zapoznanie się nauczycieli z ofertą szkoleniową CNE dla szkół i przedszkoli na rok szkolny 2017/2018 oraz uczestnictwo w warsztatach „CZŁOWIEK – BIOMASZYNA”.

Po fascynujących warsztatach, doskonale wpisujących się zarówno w „starą” jak i nową podstawę programową, a dotyczących „losów” poszczególnych składników posiłku w skomplikowanej biomaszynie, jaką są układy organizmu człowieka, uczestnicy szkolenia entuzjastycznie zwiedzali interaktywną wystawę. Ciekawość uczestników warsztatów kierowała się głównie, zgodnie z tematem Odkrywamy sekrety zdrowia…, ku wystawom: KIERUNEK ZDROWIE i AKCJA: ZDROWIE.

Wymienione ekspozycje pozwalają na interaktywne eksperymentowanie na wybranych stanowiskach dotyczących codziennych wyborów służących zdrowiu. Z ciekawością i determinacją badacza przetestowano różne strefy tematyczne, m. in. styl życia, profilaktyka, emocje, ciało człowieka, wiek biologiczny, profilaktyczne badanie piersi i jąder oraz wiele innych.

Zajęcia w CNE są bardzo emocjonalne i ze wszech miar poznawcze. Polecamy je uwadze nauczycieli, którzy pracują z dziećmi na wszystkich etapach edukacyjnych. Oferta edukacyjna Experymentu na bieżący rok szkolny jest bardzo bogata w interaktywne warsztaty dostosowane do różnych poziomów nauczania. Przygotowano specjalne warsztaty dla grup szkolnych z podziałem na przedziały wiekowe, od przedszkola (np. Nie bój się robaczku) poprzez klasy I-II (np. nowość Barwne eksperymenty), kl. III-IV (np. Witaminowy koktajl), kl. V-VI (np. Kryptonim: Eksperyment), kl. VII-VIII i gimnazja (np. Chemia pod napięciem, Człowiek – Biomaszyna) do szkół ponadgimnazjalnych (np. AC/DC, czyli Tesla kontra Edison oraz Mini-Lab).

 

Oprócz wartościowej oferty aktywnych i odkrywczych lekcji, warto odwiedzać wystawę i świetnie się bawić wśród naukowych eksponatów.
Poznawanie tajników przyrody i sekretów zdrowia w oparciu o ofertę CNE w Gdyni z pewnością sprzyja uatrakcyjnieniu edukacji przyrodniczej, wymaga to jednak zaangażowania nauczyciela i dyrektora szkoły, którzy ze sporym wyprzedzeniem zaplanują wyjazdowe lekcje w CNE.

Dla tych, którzy nie wybiorą się osobiście do gdyńskiego centrum nauki, przygotowano scenariusze zajęć do pobrania ze strony internetowej CNE. Warte polecenia są scenariusze edukacyjne dotyczące przedmiotów STEM ( nauka, technologia, inżynieria, matematyka) do pobrania ze strony: www.experyment.gdynia.pl, Zakładka projekty międzynarodowe – Projekt Hypatia, Artykuł: Scenariusze Hypatii już dostępne.

Zdobywanie wiedzy może być wyzwaniem i ciekawą przygodą, o czym przekonali się osobiście uczestnicy wizyty edukacyjnej w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Teraz czas na zaplanowanie odwiedzin w Centrum z odpowiednio dobraną grupą wiekową uczniów oraz zastosowanie zdobytych doświadczeń w pracy ze swoimi uczniami.

Janina Meller - konsultant ds. biologii i edukacji ekologicznej