Warsztat metodyczny dla nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej pt. „Akademia sztuki cyrkowej”.

W ramach popularyzacji innowacyjnych form zajęć wychowania fizycznego, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zaprasza na praktyczne szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej, po którym zdobędą wiedzę, umiejętności i materiały niezbędne do samodzielnego prowadzenia zajęć ruchowych z elementami sztuki cyrkowej.

Sztuka cyrkowa jest coraz bardziej popularną formą rozwoju ludzkich możliwości. Liczne badania dowodzą, że uprawianie sztuk kuglarskich przynosi wiele korzyści w rozwoju psychofizycznym człowieka. Poniżej znajdą Państwo informacje o zaletach sztuki cyrkowej.

Sprawność fizyczna. Sztuka cyrkowa wpływa pozytywnie na kształtowanie się zręczności, refleksu, postawy i równowagi ciała. Wiele dyscyplin, m.in. żonglerka, daje możliwość ćwiczenia dominującej i nie dominującej ręki oraz rozwija równowagę obu stron ciała. Ćwiczenia zwiększają poczucie rytmu oraz budują plastykę ruchów. Trenują mięśnie oraz poprawiają kondycję fizyczną.

Sprawność umysłowa. Sztuki kuglarskie aktywizują półkule mózgowe oraz rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Uczą koncentracji i uwagi. Żonglerka ćwiczy myślenie przestrzenne oraz pamięć.

Motywacja. Ćwiczenie sztuki cyrkowej rozwija cierpliwość i chęć dążenia do celu. Poprzez osiąganie widocznych sukcesów uczy wytrwałości i zachęca do podejmowania kolejnych wyzwań. Stymuluje ciekawość i wyobraźnię. Sztuka cyrkowa ośmiela, umacnia poczucie własnej wartości oraz dodaje wiary w siebie.

Integracja. Wspólne trenowanie z innymi, uczenie się od innych oraz demonstrowanie trików uczy współpracy i komunikacji, przełamuje bariery oraz integruje grupę.

Nade wszystko sztuka cyrkowa jest świetną zabawą i niezapomnianą, sportową przygodą.

Warsztaty ze sztuki cyrkowej prowadzone są w oparciu o autorskie scenariusze ćwiczeń, zabaw i konkurencji cyrkowych dostosowane do odpowiedniej grupy wiekowej uczestników.

Podczas szkolenia uczestnicy:

 • poznają zasady posługiwania się sprzętem cyrkowym poznają zasady asekuracji ćwiczących na wybranych sprzętach cyrkowych
 • wykonują ćwiczenia dostosowane do różnych grup wiekowych
 • uczą się układać zabawy i konkurencje wykorzystujące sztukę cyrkową
 • poznają zasady budowania zajęć WF dostosowanych do celu rozwijania umiejętności cyrkowych

Szkolenie jest przeprowadzane z wykorzystaniem najlepszego sprzętu cyrkowego firm Henrys oraz Play oraz z wykorzystaniem sprzętu żonglerskiego, który można w prosty sposób wykonać indywidualnie. Ilość sprzętu zapewnia przeprowadzenie warsztatów dla 30 osób.

Scenariusz szkolenia:

Trzy lekcje WF oparte o scenariusz cyrkowy i dostosowane do różnych grup wiekowych (3x45 min) składające się z elementów:

 • rozgrzewki cyrkowej
 • żonglerki piłkami – ćwiczenia, zabawy, konkurencje
 • trudniejsze żonglowanie kółkami i maczugami - ćwiczenia, zabawy, konkurencje
 • nietypowe sprzęty żonglerski - flowerstick i diabolo – ćwiczenia, zabawy, konkurencje
 • kręcenie cyrkowymi talerzami - ćwiczenia, zabawy i zawody
 • najlżejszy sprzęt żonglerski – chustki – ćwiczeni, zabawy i konkurencje
 • ćwiczenia na równowagę, czyli rola bola, lina i szczudła - ćwiczenia i zabawy
 • zabawy wyciszające

Część teoretyczna przygotowująca do prowadzenia zajęć cyrkowych (45min).

Czterogodzinne zajęcia, zakładające aktywny udział uczestników, poprowadzi: Anna Wojtalewicz (34 lata) - instruktorka sztuki cyrkowej, artystka cyrkowa. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Warszawie. Od 2003 roku pracuje z dziećmi i dorosłymi prowadząc warsztaty ze sztuki cyrkowej oraz dając przedstawienia cyrkowe. Była wolontariuszką w fundacji dr Clown, ukończyła kurs pedagogiki cyrku (Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa w Łodzi) oraz była słuchaczką studiów podyplomowych o kierunku arteterapia (terapia poprzez sztukę) na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Uczestniczyła w projekcie „WF z klasą”, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, zachęcając do wprowadzania sztuki cyrkowej na zajęciach WF. Od 2011 roku działa pod nazwą „Uśmiech cyrkowy” popularyzując sztukę cyrkową jako ciekawą metodę rozwijania swojego ciała i umysłu, a także formę terapii śmiechem.

Warsztat metodyczny rozpoczyna się 27 kwietnia 2019 r., o godz. 10.00 w Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 w Elblągu, ul. Agrykola 6. Warunkiem wzięcia udziału w szkoleniu jest dokonanie opłaty w wysokości 80 zł na konto Ośrodka: Bank Handlowy 20 1030 1218 0000 0000 9251 6016 z dopiskiem: „Akademia sztuki cyrkowej”. Zainteresowane osoby prosimy o jak najszybsze potwierdzenie swojego udziału za pomocą formularza rejestracyjnego.

Zapraszamy
Agata Urbańska, Tomasz Szuszkiewicz
konsultanci W-MODN w Elblągu