Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu– Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza nauczycieli na wyjazdowe warsztaty „Migracje ptaków w czasach globalnych zmian klimatu oraz inne atrakcje Mierzei Wiślanej”, które odbędą się 3 października 2020 roku (sobota) na Mierzei Wiślanej.
Mierzeja Wiślana kojarzy się zwykle z pięknymi naturalnymi plażami, bursztynem i kurortami. Z punktu widzenia przyrodnika, estety i obserwatora przyrody ma dużo więcej walorów. To jedyne miejsce w naszym kraju, gdzie każdej jesieni można obserwować miliony ptaków wędrujących na zimowiska położone w południowej Europie i Afryce. Ten niewielki pas lądu charakteryzuje niezwykła rzeźba terenu, unikatowa roślinność wydmowa, piękne lasy bukowe oraz cudowne widoki na wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego z wysokości platform widokowych.
Jest też na Mierzei bolesne miejsce historyczne – Muzeum Stutthof, upamiętniające zbrodnie dokonane w niemieckim obozie koncentracyjnym. Współczesne oblicze Mierzei Wiślanej zmienia się na naszych oczach za sprawą jej przekopu i budowy kanału żeglugowego.
Zapraszam do wędrówki po Mierzei Wiślanej, podczas której wszystkie ciekawe miejsca i obiekty możecie Państwo zwiedzić lub zobaczyć na własne oczy. Cele warsztatów:
- zapoznanie z europejskim fenomenem ptasich migracji na Mierzei Wiślanej
- obserwacja przelotów i rozpoznawanie gatunków ptaków w naturze i za pomocą gier dydaktycznych
- zapoznanie się ze zmianami na Mierzei Wiślanej i Zalewie Wiślanym – nowa perspektywa
- poznanie mrocznej historii obozu koncentracyjnego Stutthof
- poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych Mierzei Wiślanej
Program warsztatów:
- godz. 8.00 - wyjazd z Elbląga — parking przy sklepie Jantar, Al. Odrodzenia 10 (na Zawadzie)
- przejazd autokarem do Sztutowa
- zwiedzanie Muzeum Martyrologii na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof
- przejazd do Krynicy Morskiej, przez teren budowy kanału żeglugowego Nowy Świat (przekop przez mierzeję)
- wejście na najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej — Wielbłądzi Garb o wysokości 49,5 m. n.p.m.
- przejście ścieżką edukacyjną na Górę Pirata – obserwacja przelotów ptaków
- spacer nad morze – odkrywanie atrakcji przyrodniczych siedlisk wydmowych
- powrót do Elbląga między godz.15.00 a 16.00

Udział w warsztatach jest nieodpłatny — zajęcia sfinansowane przez WFOŚiGW w Olsztynie. Proszę zadbać o strój odpowiedni na wycieczkę terenową, stosownie do pogody i zabrać ze sobą posiłek turystyczny. Przydadzą się lornetki. Przypominam o obowiązku posiadania maseczki ochronnej.
Nauczycieli zainteresowanych wyjazdem na zajęcia terenowe, proszę o wypełnienie i przesłanie zgłoszenia do dnia 23 września za pomocą formularza elektronicznego. Decyduje kolejność zgłoszeń. O ewentualnej rezygnacji należy niezwłocznie powiadomić i podać osobę na swoje miejsce, która również powinna przysłać wypełniony formularz zgłoszenia.
Serdecznie zapraszam.
Janina Meller, konsultant ds. biologii i edukacji ekologicznej
j.meller@wmodn.elblag.pl