Warsztaty terenowe „Kąpiel leśna”

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu organizuje zajęcia terenowe w Nadbrzeżu dla nauczycieli różnych specjalności w dniu 23.08.2021 r. (poniedziałek). Koszt wyjazdu 25 zł/os. Wyjazd jest dofinansowany przez WFOŚiGW w Olsztynie (zrefundowanie całkowitego kosztu transportu).

Wpłaty na wyjazd dokonać należy na konto Ośrodka przed terminem wyjazdu: Santander Bank Polska SA 38 1090 2718 0000 0001 4650 1729 (z dopiskiem – „Kąpiel leśna”: K. Błaszczak i M. Jankun”).

Warsztaty terenowe poprowadzi Pani Marzena Żachowska certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych Forest Therapy Institute, założyciela Leśnego Zanurzenia, oliogofrenopedagog, nauczycielka przyrody i biologii w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym nr 2 w Elblągu. Cel warsztatów terenowych: poznanie w praktycznym działaniu, czym jest „kąpiel leśna” i jak można wykorzystać ją w procesie edukacji przyrodniczej i w dbaniu o własne zdrowie.

"Kąpiel leśna" / "shinrin - yoku" - japońskie, współczesne określenie oznaczające zanurzenie się w atmosferze lasu wszystkimi zmysłami. Na atmosferę lasu składają się czynniki aerobiologiczne, bioaerosol, fitoncydy, olejki eteryczne, wilgotność, nasłonecznienie (rodzaj światła), mycobacterium vaccae. Te wszystkie czynniki wraz z emocjonalnym połączeniem z krajobrazem, działają na organizm człowieka prozdrowotnie, między innymi normalizują ciśnienie krwi, obniżają poziom cukru we krwi, wspierają układ odpornościowy, w tym pobudzają układ immunologiczny do produkcji komórek NK (natural killers), redukują stres (obniżają poziom adrenaliny i kortyzolu), poprawiają zdolności poznawcze, poprawiają jakość i długość snu, wspomagają chorych na depresję.

Kąpiel leśna polega na cichym, bardzo wolnym (poniżej 2 km/godzinę) chodzeniu w atmosferze lasu z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, aż do momentów zatrzymania się. Kąpiel leśna składa się z sekwencji, które stopniowo angażują zmysły, otwierają je. W trakcie trwania kąpieli wykorzystane będą elementy technik oddechowych, wyobrażeniowych, relaksacyjnych i mindfulness (trening uważnego „bycia tu i teraz”). Mają one formę "zaproszeń" do konkretnych aktywności, po których następuje spotkanie w kręgu i możliwość podzielenia się doświadczeniem. W kąpielach leśnych występuje charakterystyczny początek, ciąg aktywności, charakterystyczne zakończenie z elementami celebracji.

Do kąpieli leśnej należy się odpowiednio ubrać, najlepiej na cebulkę, gdyż podczas tak wolnego spaceru (i dłuższych momentów zatrzymania) możemy odczuwać chłód. Buty powinny być dostosowane do warunków terenowych. Zabieramy ze sobą przedmiot, na którym można usiąść (np. karimatę), repelenty i coś do picia.

Wyjazd o godz. 09.00 z parkingu przy ul. Odrodzenia w Elblągu (parking przy sklepie Jantar). Czas – ok. 3 godzin. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza elektronicznego.

Z poważaniem
kierownik ECEE konsultant ds. chemii i oceniania dr inż. Krzysztof Błaszczak
konsultant ds. geografii i przyrody mgr Magdalena Jankun